Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. září 2021 Jaromír

Zastoupení doněckých separatistů v ČR. Fikce a realita.

11. 07. 2016 10:00:00
Nela Lisková, xenofobní a proruská aktivistka, členka samozvané Národní domobrany, tvrdí, že v ČR vznikl konzulát Doněcké lidové republiky. Je to nesmysl.

Informace z médií:

Před několika dny přinesly proruské propagandistické weby v Česku a na Slovensku senzační informaci o zřízení konzulátu Doněcké lidové republiky (DNR). Dle jejich komentářů má Česká republika jako první v Evropě mít tu čest hostit konzulát doněckých separatistů.

Sama Národní domobrana, jíž je Lisková členkou a která tituluje Liskovou jako „klenot“, uvádí, že Lisková uzavřela v Doněcku „dohodu o mezinárodní spolupráci mezi DNR a Českou republikou“. Česká republika se údajně stala první zemí, kde toto zastupitelství bylo zřízeno, a to za „skřípění zubů českého Ministerstva zahraničních věcí a jeho agentů v médiích“.

Podle ruské propagandy bude zastupitelství DNR rozvíjet vzájemné vztahy a vazby mezi oběma zeměmi, ekonomickou spolupráci, a podporovat kulturní a vzdělávací oblast.

Nela Lisková údajně zesměšnila Českou vládu a celou EU.

O zřízení konzulátu a jmenování Nely Liskové honorárním konzulem DNR v Česku informovala ve svém oficiálním prohlášení i samozvaná vláda DNR.

Celé této situace si všimly Lidové noviny, které 9. 7. 2016 napsaly, že doněcký konzulát začal fungovat v Ostravě.

K celé situaci se vyjádřilo České ministerstvo zahraničních věcí, které uvedlo, že „Samozvaná Doněcká lidová republika nemůže mít v Česku akreditovaný zastupitelský úřad, protože Česká republika její existenci neuznává, a tudíž nemá mezinárodně právní subjektivitu. Paní Lisková nezastupuje Českou republiku a nemůže vystupovat jejím jménem.“

Doněcká „ministryně zahraničních věcí“ Nikonorovová říká, že zastupitelství bylo v Česku zaregistrováno jako nezisková organizace, což je podle ní důkaz, že separatisté nejsou žádní teroristé, protože v opačném případě by české bezpečnostní složky zareagovaly.“

Zjištění spolku EEIC:

Spolek East European Information Centre, zabývající se ruskou propagandou, ovšem zjistil, že žádný konzulát ve skutečnosti neexistuje. Skutečně došlo jen a pouze k založení zapsaného spolku s názvem „Zastupitelské centrum DNR“. Tento spolek nezaložil nikdo z Ukrajiny, ale samotná Nela Lisková. Sídlo spolku je v Ostravě, kde DNR i Lisková uvádějí, že je sídlo konzulátu DNR. DNR, ani Lisková, ani ruská propaganda neuvádějí adresu tohoto konzulátu, pouze to, že je v Ostravě. Lze tedy s vysokou pravděpodobností předpokládat, že adresa sídla spolku a údajného zastupitelstva DNR je totožná.

Zastupitelské centrum DNR není tedy žádné zastupitelstvo nějakého zahraničního subjektu, ale česká neziskovka založená českým občanem.

Spolupracovník EEIC v Ostravě provedl šetření na místě, na adrese udané jako sídlo spolku, a to dne 6. 7. 2016. Na dané adrese se nachází menší, značně oprýskaná budova se zamřížovanými a zafoliovanými okny. Nikde nebyl objeven žádný nápis, znak ani vlajka, které by dávaly někomu na vědomí, že se zde nachází konzulát. Na dveřích je cedule soukromé firmy.

Komentář:

Z toho, co uvádí DNR, Lisková, ruská propaganda i Lidové noviny, a ze zjištění spolku EEIC vyplývá, že celá věc s konzulátem DNR je pouze nafouklá propagandistická bublina. Je to typický příklad propagandistické hybridní války.

Jak uvádí naše Ministerstvo zahraničí, Nela Lisková nemůže zastupovat Českou republiku. Nela Lisková rovněž nemůže být ani honorárním konzulem DNR, protože tento její status by musela uznat i Česká republika. I honorární konzul je oficiální funkce, na kterou se vztahují mezinárodní dohody.

Když tedy opustíme všechny ty nabubřelé řeči, tak realita je taková, že Lisková odjela na území Ukrajiny ovládané za pomocí Ruska separatisty, kde se samozvanou vládou tohoto území sehrála divadlo o zakládání konzulátu DNR v Česku. Mezitím založila v Česku neziskovku s názvem Zastupitelství DNR. To je všechno. Z propagandistického hlediska je to úspěch. Lisková a DNR totiž vytvářejí virtuální realitu, a pokud má být tato virtuální realita vyvrácena, musí na to protistrana reagovat. Lisková má tedy reklamu.

Co se s tím dá dělat?

Nejprve je nutné sledovat, jestli Lisková nevystupuje jako honorární konzul DNR. Přestože funkce „honorární konzul DNR“ je stejná jako „honorární konzul Středozemě“, protože DNR oficiálně neexistuje a Česko ji neuznává, je možné brát vystupování jako honorární konzul za podvod a je to již postižitelné zákony. Nevíme, jestli státní orgány budou Nelu Liskovou sledovat, ale občanské organizace jako spolek EEIC určitě ano, a pokud se pokusí takto vystupovat, podáme trestní oznámení.

Jak je vidět z výše napsaného, DNR zneužila samotný fakt zapsání spolku Nely Liskové jako důkaz své legitimity, jako důkaz toho, že nejsou teroristé. Tady narážíme na problém hybridní války. Lisková a DNR neprovedli v Česku zatím nic nezákonného. Soud, který by chtěl nedovolit registraci onoho spolku, pro to nemá žádný právní základ. Stejně, jako je možné zaregistrovat spolek Ambasáda Středozemě, je možné zaregistrovat spolek Konzulát DNR. Tady nepomůže nic jiného než změna legislativy, která se přizpůsobí nové mezinárodní situaci a zaplní právní vakuum, které ruská propaganda využívá.

Je zřejmé i to, že máme problém s tím, že jsme k separatistickým kvazi státním útvarům jako země nezaujali žádné tvrdší stanovisko. Je skvělé, že je Česká republika neuznává, ale pokud by je Česko uznalo za teroristické organizace, bylo by potírání jejich propagandistických snah a snah lidí jako Nela Lisková, poslanci KSČM a jiní, kteří s těmito zločineckými útvary spolupracují, mnohem jednodušší.

Stát by měl skutečně na hybridní válku více reagovat.

Je tedy třeba si uvědomit, že „zastoupení DNR v Česku“ není nic jiného než výmysl, virtuální realita a propaganda. Je to však propaganda nepřátelská a plně sloužící ruské zahraniční politice a obhajobě ruské agrese na Ukrajině. Možná tento fakt bude zřetelnější, když se podíváte na fotografii onoho „konzulátu“.

Na tomto článku se podílel spolek EEIC.

V článku nejsou použity žádné odkazy na ruskou propagandu.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Peszyński | pondělí 11.7.2016 10:00 | karma článku: 31.20 | přečteno: 3847x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Bohumír Šimek

Co budeš volit?

Chceš žít ve lži a nenávisti, ke kterým nás přivedli naši politici, nebo chceš změnu cestou pravdy a vzájemné úcty mezi lidmi? Podle toho musíš volit v blížících se volbách.

24.9.2021 v 18:47 | Karma článku: 7.71 | Přečteno: 143 |

Jan Tichý(Bnj)

Pozitivní volba do Poslanecké sněmovny?

Je možné volit do vrcholné politiky s pozitivním přístupem? Co vlastně pozitivní volba je? Nejsou volby převážně emočně negativní? Tj. volím proti něčemu, co nechci.

24.9.2021 v 14:53 | Karma článku: 8.85 | Přečteno: 151 | Diskuse

Jiří Payne

Veselý se promlčel k lídrovství

Předseda zahraničního výboru ani jednou ve Sněmovně nevystoupil k zahraniční politice. Za odměnu se stal lídrem v Jihočeském kraji.

24.9.2021 v 14:33 | Karma článku: 11.39 | Přečteno: 255 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (3)

Ve třetím dílu aktualit z prostředí EU bude řeč mimo jiné o panelech evropských občanů, o pokutě pro Polsko za důl Turów, o prvním jednání ministrů k balíčku „Fit for 55“, o nabíječkách a o povyku kolem francouzských ponorek.

24.9.2021 v 14:30 | Karma článku: 9.29 | Přečteno: 128 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Rozhovor o České televizi

Rozhovor o České televizi a jejím nahrazením zemským veřejnoprávním vysíláním. Parlamentní listy 24. 9. 2021.

24.9.2021 v 10:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 69 | Diskuse
Počet článků 1059 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1006

Jsem obyčejný občan a běžný zaměstnanec. Mám však vyhraněné názory na některé věci. Jsem kosmopolitní liberál, Havlista, pravdoláskař, intervencionalista a příznivec federalizace Evropy a hrdý Eurohujer. Jsem hrdý příslušník běsnící pražské kavárny, majdanista a iluminát a teď už i sluníčkář

Najdete na iDNES.cz