Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pochod pro Aleppo prošel Českem

2. 02. 2017 10:00:00
Pochod pro Aleppo opustil Českou republiku. Tato ojedinělá mezinárodní akce pokračuje a její význam dál poroste.

Pochod pro Aleppo je výsledkem spontánního spojení lidí v době vrcholícího oblehání syrského Aleppa a vrcholící humanitární krize tamtéž. Ačkoliv pro mnoho lidí je Sýrie jen další položkou ve zprávách, pro jiné je tamní situace vrcholem tragédie současné mezinárodní politiky, současné tragické světové atmosféry a současného smutného stavu světa. Zatímco na Blízkém východě zuří krvavé bratrovražedné války, na Ukrajině pokračuje ruská agrese, tak na Západě roste cynismus a nenávist vůči trpícím lidem. Je dobré a skvělé, že se najdou lidé, kteří se nejsou ochotni s tímto stavem smířit a jak jsem se osobně přesvědčil, takoví lidé žijí v různých částech Evropy a cítí to stejně. Když se svět hroutí, je třeba něco dělat.

To, co je Pochodu vyčítáno, je mě naopak sympatické. Ano, existuje sto a jeden rozumných důvodů, proč se na tento pochod vykašlat. Není přesně definována koncovka. Nemá to žádný přímý politický ani humanitární význam. Existuji pochybnosti, zda energie a úsilí účastníku jsou úměrné výsledku a důsledku.

Ale právě to je to úžasné a skvělé, že se našlo dost lidí, kteří místo nekonečných diskuzí, plánování a přemítání prostě vstali a šli. To, co je motivovalo, je lidskost, láska, solidarita, touha po spravedlnosti a svobodě pro všechny lidi. Neschopnost nečinně přihlížet utrpení Syřanů.

Lidé, kteří si vzali za cíl projít pěšky 3000 km z Berlína do Aleppa, může někdo považovat za blázny. Podle mě to jsou však krásní blázni. Díky takovýmto bláznům zůstávají lidé lidmi. Takovíto blázni drží lidstvo v civilizaci. Ne v civilizaci definované technikou a vědou, ale v civilizaci definované vlastnostmi, které lidstvo pěstovalo od dob, kdy přestalo být zvěří. Takoví blázni jsou poslové lidskosti a jsou zvláště potřební teď, v době, kdy v nás nezodpovědní a zlí politici opět probouzejí základní zvířecí pudy.

Nezáleží na tom, že pochod do Aleppa není masovou záležitostí. V roce 1968 na Rudém náměstí demonstrovalo proti okupaci Československa jen pár lidí. V temných dobách různých totalit to byli jednotlivci, kteří udělali to, co museli, aniž by měli vůbec šanci na to, že se dočkají nějakého uznání za to, co udělali. Chartistů bylo také jen pár set mezi patnácti miliony a nakonec zvítězili.

Jsou zkrátka doby, kdy nezáleží na tom, kolik lidí co dělá a s jakým dosahem a úspěchem, ale proč to dělá. Ačkoliv účastníkům pochodu pro Aleppo nic nehrozí (zatím v Evropě) obávám se, že jsme se právě vrátili do doby, kdy musíme dělat tyto zdánlivě bláznovské činy. Možná je to jen proto, že nic jiného dělat nemůžeme.

Vyvstává pak otázka, kdo je větší blázen. Jestli ten, kdo si v sobě zachoval lidskost a touhu něco změnit, byť by se marně snažil pohnout horou nebo lidé, kteří na to zapomněli a raději se věnují sami sobě a to až do té míry, že jsou schopni tolerovat zlo nebo ubližovat ostatním.

Jestli to nakonec nebude tak, že právě tito pochodující do Aleppa jsou jediní normální v moři bláznů.

Mohu s potěšením konstatovat, že i v Česku se opět našlo dost lidí s tímto pocitem. Tradičně nejvíce jich bylo v Praze, kde Pochod podpořily stovky lidí. Jenže bylo naprosto úžasné sledovat, jak tento pochod podpořilo i lidé mimo Prahu.

Věřili byste tomu, že se podaří na trase ze severních Čech do Mikulova přes Brno a Prahu najít každých cca 15 km ubytování zdarma pro několik desítek lidí, kteří dělají dobrou věc? Věřili byste tomu, že v Česku najdou desítky lidí, kteří jsou ochotní pochodujícím nabídnout zdarma občerstvení, jídlo a pití? Věřili byste tomu, že se i v Čechách najdou lidé, kteří jsou ochotni pochodovat severními Čechami, Vysočinou nebo jižní Moravou uprostřed lesů a polí bez přítomnosti kamer a médií jen pro akci samotnou?.

Průměrný čtenář a divák médií tomu uvěřit nemůže. Stejně jako jsem nevěřil já. A přesto se stalo. A to nemluvě o celé řadě humanitárních organizací a církví, které se do projektu zapojily.

Jsem strašně hrdý na to, že se Češi opět zapojili do takové akce a že Syřané, kteří pochod sledovali, viděli, že i u nás je spousta lidí, kterým na nich záleží. Stejně jako to předtím viděli při jiných příležitostech Ukrajinci.

Mám pro vás dobrou zprávu. Pochod pro Aleppo stále pokračuje a pomalu, ale jistě směřuje ke svému cíli. Teď, když opustil Česko, je to sice logisticky složitější, ale pořád budete mít několik měsíců možnost se připojit nebo pochod podpořit. Je jedno jak hodně a na jakou dobu a jakým způsobem.

Hlavně, že to uděláte.

A přijmete heslo, které se zrodilo na „Aleppské cestě“: „Není důležité, kam jdeme, hlavně že jdeme.“

Autor: Tomáš Peszyński | čtvrtek 2.2.2017 10:00 | karma článku: 11.47 | přečteno: 1165x

Další články blogera

Tomáš Peszyński

Také končím na Idnes

Vážení čtenáři a přátelé. Dovolte mi, abych i já oznámil svůj odchod z blogů Idnes. Kvůli Babišovi, jak jinak.

1.6.2017 v 11:00 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Vláda by měla zamezit vstup Alexandrovců do země

Jsem rád, že jsem mohl se svými kolegy aktivisty napsat dopis, který vyzývá ministra zahraničí Zaorálka, aby odebral víza Alexandrovcům. Z důvodů, které jsou v tomto dopise obsaženy. Zde je text dopisu:

18.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 35.59 | Přečteno: 2843 | Diskuse

Tomáš Peszyński

59 Tomahawků by měl být jen začátek

V následujícím textu se pokusím vysvětlit, čeho by měl americký raketový útok na Asada být začátek. A proč mě naplňuje mírným optimismem.

18.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Svět na Trumpolíně (3)

Shrnutí toho, co zas vyvedl Donald Trump. Je potřeba neustále poukazovat na to, že není standartní demokratický politik, ale někdo, kdo absolutně nemá na to být americkým prezidentem.

20.3.2017 v 16:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 551 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 362 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 372 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1174 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 982 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1139 | Diskuse
Počet článků 1059 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 998

Jsem obyčejný občan a běžný zaměstnanec. Mám však vyhraněné názory na některé věci. Jsem kosmopolitní liberál, Havlista, pravdoláskař, intervencionalista a příznivec federalizace Evropy a hrdý Eurohujer. Jsem hrdý příslušník běsnící pražské kavárny, majdanista a iluminát a teď už i sluníčkářNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.