Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trump ničitel

12. 02. 2017 10:00:53
Trump je nejúspěšnější ze všech ničitelů demokracie. Během pár dní dokázal to, o co se snaží populisté na celém světě v posledních letech. Pro Putina a Čínu dělá užitečnou práci.

Režimy v Rusku a Číně drží silou. Mnoho evropských i asijských politiků v posledních letech hledá onu sílu, která by mohla nahradit demokracii. Nejčastěji vyvolávají nacionalismus, xenofobii a strach, ale také třeba touhu po pořádku.

Zatímco demokracie je postavena na úplně jiném základu. Je to křehká věc, která stojí na společenské dohodě jednotlivců. Demokracie uznává jedinečnost každého člověka a dohodu mezi těmito jedinci na spravedlivé formě vlády, založené na vůli většiny, která je kontrolována nezávislými institucemi. V demokracii většina i menšina musí ctít jistá pravidla, která jsou dána touto dohodu a která platí vždy a která jsou neměnná a nejsou změnitelná ani většinou.

Tato dohoda a tyto pravidla jsou postaveny na jistých hodnotách, které akceptují všichni lidé. Je postavená na jistých principech a je definována důvěrou v jisté instituce, v jejichž fungování věříme. To je základ.

Tragédie Donalda Trumpa je, že on tuto dohodu a víru zpochybňuje. Není to agresor zvenčí, který nám chce tyto hodnoty vzít. Je to ničitel zevnitř. Ničí tyto hodnoty přímo z ohniska západního světa. Proto je ještě nebezpečnější než Putin (i když jeho motivace a úmysly jsou zřejmě jiné, ale na tom v danou chvíli nezáleží).

Děsíme se ruské propagandy a děsíme se populistických politiků, kteří přijali styl této propagandy. Přijali její nejúčinnější metodu. A tou je zpochybnit všechno. Relativizovat pravdu. Místo řádu nastolit chaos, který místo dohody ovládne hrubá síla. Trump ještě onu sílu nepoužívá a možná ani nebude, ale jedno je jisté. Ve zhoubném zpochybňování, relativizování a boření řádu je nejúspěšnější ze všech.

Trump nejprve zpochybnil volby. Již před volbami říkal, že neuzná jejich výsledek, pokud prohraje. Dodnes opakuje, že volby byly falšovány a že Clintonová dostala mnoho tisíc falešných hlasů. Tady nejde o to, že jí Trump porazil. Jde o to, že dosud jako nikdo jiný, zpochybnil instituci voleb. Od toho, který má být vůdcem svobodného světa bychom to nečekali.

Ve svém tažení proti muslimům zpochybnil nezávislost justice. Sice stále fyzicky respektuje rozhodnutí různých soudů, ale komentoval je takovým způsobem, že jasně dokázal, že soudnictví pro něj není svatá instituce demokratické společnosti, ale jakýsi škůdce. Jako když Václav Kalus psal o soudcokracii.

Zpochybnil diplomatické zvyky, kontinuitu americké zahraniční politiky a v jemném předivu mezinárodních vztahů se chová jako slon v porcelánu. Dělá rozporuplné kroky. Mění svá rozhodnutí. Jeho slova se liší od činů. Někdo by si mohl myslet, že je fajn, že je nevypočitatelný pro své nepřátele, ale je naprosto zhoubné, že je nevypočitatelný i pro své spojence. Ti se zoufale snaží hledat v jeho činech jakousi logiku, brát jej vážně, jako by to byl obyčejný americký prezident. Jenže je to čím dál těžší. Amerika se z ochránce světového řádu stala šiřitelem světového chaosu.

Ale největší Trumpovou katastrofou je, že zrelativizoval pravdu. On a jeho suita přišla s alternativními fakty. Realita je nezajímá, vytvářejí svojí story. Říkají nám, že nemáme věřit našim očím, že na jeho inauguraci bylo více lidí než na Obamově. Informují nás o neexistujících teroristických útocích, jako byl ten v Bowling Green. A Trump v proslovu před vojáky (!) zcela vážně zpochybnil světová demokratická média, když tvrdil, že nám zatajují teroristické útoky islamistů.

Hoaxy o neexistujícím řádění muslimů a neexistujících krutostech a teroristických útocích islamistů je jeden z nejzhoubnějších trendů poslední doby. Státy i soukromé společnosti, i aktivisté a odborníci hledají jak s hoaxy bojovat. Je proto katastrofou, když se hoaxerem stane hlava státu typu Miloše Zemana. Ale je přímo kataklysmatickým armageddonem, když se vrchním hoaxerem stane americký prezident.

To je ta nejhorší noční můra. Lidé totiž toto všechno sledují. Sledují vyjádření politiků v čele s Trumpem a vrtá jim to hlavou. A jejich víra, že renomovaná média píšou pravdu, že se dá na USA spolehnout, že u soudu naleznete spravedlnost a že si mohou zvolit, koho chtějí ve volbách je otřesena. Je otřesena víra v demokracii. Demokracie byla jistota a ta se hroutí a je lidskou přirozeností hledat jiné jistoty. A tu přicházejí silní vůdci a říkají jim, opřete se o mne.

Tohle bylo cílem ruské propagandy a myslím, že ani Putin nemůže uvěřit tomu, jaký trend nastolil. Jistě, že za všechno nenese vinu, ale jeho sen se plní. Západní společnost se rozpadá.

Jestli chcete vidět, jak se rozpadá demokracie v přímém přenosu, sledujte zprávy. Bohužel největší podíl na tom má ten, kdo by měl proti tomu bojovat. Americký prezident.

Donald Trump je kazisvět. Ničitel demokracie.

Autor: Tomáš Peszyński | neděle 12.2.2017 10:00 | karma článku: 16.93 | přečteno: 994x

Další články blogera

Tomáš Peszyński

Také končím na Idnes

Vážení čtenáři a přátelé. Dovolte mi, abych i já oznámil svůj odchod z blogů Idnes. Kvůli Babišovi, jak jinak.

1.6.2017 v 11:00 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Vláda by měla zamezit vstup Alexandrovců do země

Jsem rád, že jsem mohl se svými kolegy aktivisty napsat dopis, který vyzývá ministra zahraničí Zaorálka, aby odebral víza Alexandrovcům. Z důvodů, které jsou v tomto dopise obsaženy. Zde je text dopisu:

18.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 35.59 | Přečteno: 2843 | Diskuse

Tomáš Peszyński

59 Tomahawků by měl být jen začátek

V následujícím textu se pokusím vysvětlit, čeho by měl americký raketový útok na Asada být začátek. A proč mě naplňuje mírným optimismem.

18.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Svět na Trumpolíně (3)

Shrnutí toho, co zas vyvedl Donald Trump. Je potřeba neustále poukazovat na to, že není standartní demokratický politik, ale někdo, kdo absolutně nemá na to být americkým prezidentem.

20.3.2017 v 16:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 551 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 362 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 372 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1174 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 982 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1139 | Diskuse
Počet článků 1059 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 998

Jsem obyčejný občan a běžný zaměstnanec. Mám však vyhraněné názory na některé věci. Jsem kosmopolitní liberál, Havlista, pravdoláskař, intervencionalista a příznivec federalizace Evropy a hrdý Eurohujer. Jsem hrdý příslušník běsnící pražské kavárny, majdanista a iluminát a teď už i sluníčkářNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.