Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak zastavit zabijáka voleb

13. 02. 2017 10:02:32
Zabiják voleb je metoda, která umožnila vítězství Brexitu a Donaldu Trumpovi. Na trhu je k mání za 15 milionů dolarů.

Tímto textem navazuji na text popisující poltický marketing a jeho nejnovější metodu, která sbírá data na internetu a díky nim dává možnosti klientovi – kandidátovi analyzovat si své voliče a nabídnout jim přesně to, co chtějí. Tato metoda degraduje politiku z prosazování vizí na pouhé politické podnikání s touhami voličů bez ohledu na morálku a správnost. Tato metoda byla využita Trumpem a příznivci Brexitu a v současné době je nabízená dalším populistům v Evropě.

Jedná se o manipulaci s voliči, které si kandidát získává pomocí nabídek šitých na míru a která nemá nic společného s demokracií, ale ve skutečnosti je to jen využití zákonů nabídky a poptávky.

Cena této metody (375 milionů korun) jakoby vylučovala její použití v Česku, kde je strop pro volební kampaň 90 milionů korun a opravdu žádná strana si nemůže dovolit něco takového kopit. Ale logicky vyvstává otázka. Kolik je 375 milionů třeba pro Agrofert?

Navíc se zdá, že tuto metodu začalo používat Rusko. Putin přece každému nabízí to, co chce. Levičákům nabízí boj proti fašismu, pravičákům zase Donalda Trumpa. Nacionalistům nabízí boj proti uprchlíkům, spikleneckým teoretikům zase spiknutí USA.

Rusko určitě sleduje poslední trendy v politickém marketingu a věřím, že tyto metody je schopno poskytnout svým spojencům levněji nebo dokonce v rámci internacionální pomoci i zdarma. Navíc ani zkušení marketéři nejsou ze hry a jistě dovedou tuto metodu aspoň částečně napodobit v levnější verzi nebo se ji přiblížit. Celkově však tento přístup k volbám má smrtící vliv na volby a demokracii.

Existuje proti této manipulaci nějaká obrana? Myslím si, že ano. Je totiž potřeba si uvědomit, že to je pouze prostředek. Pouze zbraň, kterou někdo používá. Představte si to jako pušku. Puška má dva konce. Na jednom konci je střelec, který je ochoten a schopen zbraň použít. Na druhé straně je jeho oběť, která se do této situace dostala.

Jediným způsobem, jak čelit tomuto hromadnému ničení svobody je uvědomit si, že ti, kdo používají tuhle pušku, jsou nemorální střelci. Vrazi našich duší i naši společnosti. Pokud si budeme uvědomovat, že s námi chce někdo manipulovat a proč to dělá a jaký je, jeho manipulace nemůže uspět. Ví se přece, že první etapa boje s jakoukoliv manipulací je uvědomění si toho, že jsme manipulováni.

Druhým způsobem, jak tomu čelit, je nestát se lovnou zvěří. Nebýt obětí. Pokud si uvědomíte, že vám nabízí někdo něco, co se vám hodně líbí, a budete se starat, co je zatím, co je kolem dokola, co ten samý člověk nabízí někomu jinému a jak má k tomu motivaci, nebudete jen pasívním terčem. Je třeba posuzovat politiky nejen podle toho, že hlásají něco, co se vám vyhovuje, ale je potřeba domýšlet důsledky těchto návrhů. Jaké jsou důsledky pro ostatní? A bude to fungovat? Dává to smysl? Ubližuje to jiným lidem? Co budeme muset obětovat?

Otázka, co za to, je velmi dobrá. Není třeba nikomu vysvětlovat, že nic není zadarmo a že všechno má rub a líc. Pokud se budeme schopni vždy podívat na obě strany mince a rozhodnout se kvalifikovaně, s rozumem a ne na základě emocí, které nám někdo vyvolává, tak budeme imunní vůči jakékoliv manipulaci.

Nenechme se tedy zastrašit odborností politických marketérů a nenechme se zastrašit sebevědomím jejich klientů. Nakonec stejně rozhodujeme my, občané a voliči. Pokud si o všem toto právo nenecháme vzít. A mějme na paměti, že tento kdo nám ho může ukrást, nebude nepřátelský voják v tanku, ani zuřivý terorista, ale s největší pravděpodobností nějaký talentovaný a ctižádostivý odborník nebo naopak prostořeký politik typu „strejda od vedle“ bez skrupulí a morálních hodnot.

Autor: Tomáš Peszyński | pondělí 13.2.2017 10:02 | karma článku: 14.94 | přečteno: 1018x

Další články blogera

Tomáš Peszyński

Také končím na Idnes

Vážení čtenáři a přátelé. Dovolte mi, abych i já oznámil svůj odchod z blogů Idnes. Kvůli Babišovi, jak jinak.

1.6.2017 v 11:00 | Karma článku: 23.39 | Přečteno: 1571 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Vláda by měla zamezit vstup Alexandrovců do země

Jsem rád, že jsem mohl se svými kolegy aktivisty napsat dopis, který vyzývá ministra zahraničí Zaorálka, aby odebral víza Alexandrovcům. Z důvodů, které jsou v tomto dopise obsaženy. Zde je text dopisu:

18.4.2017 v 16:00 | Karma článku: 35.59 | Přečteno: 2843 | Diskuse

Tomáš Peszyński

59 Tomahawků by měl být jen začátek

V následujícím textu se pokusím vysvětlit, čeho by měl americký raketový útok na Asada být začátek. A proč mě naplňuje mírným optimismem.

18.4.2017 v 10:00 | Karma článku: 17.73 | Přečteno: 1333 | Diskuse

Tomáš Peszyński

Svět na Trumpolíně (3)

Shrnutí toho, co zas vyvedl Donald Trump. Je potřeba neustále poukazovat na to, že není standartní demokratický politik, ale někdo, kdo absolutně nemá na to být americkým prezidentem.

20.3.2017 v 16:00 | Karma článku: 10.75 | Přečteno: 551 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Ziegler

Provládní ruský web lže, vraždy Čechů vydává za osvobození

Jestliže by nějaké německé noviny napsaly, že 15. března 1939 nás Němci osvobodili a zachránili před bolševismem, tak by z toho byl právem skandál. Rusové se ovšem dopustili srovnatelné urážky českého národa.

21.11.2017 v 20:58 | Karma článku: 21.30 | Přečteno: 362 | Diskuse

Dalibor Bartoš

Nutit někoho k vlastenectví

Tak tuto frázi použil dnes jistý Libor Dvořák, samozvaný expert na Rusko. Řekl - citace nebude přesná ale je možné si ji poslechnout na ČT24 - že, v Rusku se množí požadavky na zákony, které budou nutit lidi k vlastenectví, a že

21.11.2017 v 20:11 | Karma článku: 18.71 | Přečteno: 372 | Diskuse

David Vlk

Rusové jsou prostě pořád Rusáci

Imperialistický stát růžolících drbanů, který si vždy z Evropy utrhl co chtěl, požvýkal to, rozkradl, rozebral na součástky, vycucal nerostné suroviny a technologie a vládl tam za pomocí argumentů s tankovými pásy.

21.11.2017 v 19:01 | Karma článku: 33.42 | Přečteno: 1174 | Diskuse

Jan Dvořák

Policie se s vydávačkou tumlovala, ale teď bude na čekačce

Policie si s žádostí o vydání zločinných poslanců Babiše a Faltýnka pospíšila. Už ve sněmovně žádost o vydání je. Nenaplnil se optimistický scénář, že policie bude vyčkávat na nového ministra, a pak že se uvidí, spíš neuvidí.

21.11.2017 v 16:10 | Karma článku: 25.07 | Přečteno: 982 | Diskuse

Karel Januška

Obvinění v poslanecké sněmovně

Absurdistán je pro naši republiku případný název. Policista z nějaké vyšetřovací skupiny došel k závěru, že jednání některých občanů může být kvalifikováno jako trestný čin.

21.11.2017 v 14:50 | Karma článku: 30.52 | Přečteno: 1139 | Diskuse
Počet článků 1059 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 998

Jsem obyčejný občan a běžný zaměstnanec. Mám však vyhraněné názory na některé věci. Jsem kosmopolitní liberál, Havlista, pravdoláskař, intervencionalista a příznivec federalizace Evropy a hrdý Eurohujer. Jsem hrdý příslušník běsnící pražské kavárny, majdanista a iluminát a teď už i sluníčkářNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.